| Nutrient (la 100 g) | Supă de legume la conservă | Supă de roșii, conservă / carton |
|---|---|---|
| Calorii | 38 kcal | 35 kcal |
| Proteine | 1.1 g | 0.6 g |
| Carbohidrați | 7.6 g | 7.7 g |
| Grăsimi | 0.4 g | 0.3 g |
| Fibre | 1.2 g | 0.6 g |
| Zaharuri | 0.9 g | 4.2 g |
| Sodiu | 260 mg | 191 mg |
Toate valorile la 100 g. Sursă: USDA FoodData Central.

Supă de legume la conservă are 38 kcal la 100 g, cu 1.1 g proteine, 7.6 g carbohidrați și 0.4 g grăsimi. 1 cană de Supă de legume la conservă (245 g) are aproximativ 93 kcal.
Un rezumat rapid bazat pe profilul nutrițional curent per 100g.
| Nutrient | Cantitate la 100 g |
|---|---|
| Calorii | 38 kcal |
| Proteine | 1.1 g |
| Carbohidrați | 7.6 g |
| Grăsimi | 0.4 g |
| Fibre | 1.2 g |
| Zaharuri | 0.9 g |
| Sodiu | 260 mg |
Date USDA · USDA FoodData Central
| Porție | Greutate | Calorii |
|---|---|---|
| 1 cană | 245 g | 93 kcal |
| 1 conservă | 525 g | 200 kcal |
| 1 individual container | 440 g | 167 kcal |
| 100 g | 100 g | 38 kcal |
Greutățile porțiilor: USDA FoodData Central
Toate valorile sunt calculate din datele nutriționale la 100 g (sursa: USDA).
Supă de legume la conservă este o opțiune de masă convenabilă și nutritivă, realizată dintr-o varietate de legume, adesea incluzând morcovi, mazăre, porumb și fasole verde. Acest tip de supă a devenit un aliment de bază în multe gospodării datorită ușurinței de preparare și duratei lungi de valabilitate. Originile supelor la conservă datează din secolul al 19-lea, când au fost introduse pentru prima dată ca o modalitate de a conserva alimentele și de a oferi o soluție rapidă pentru mese. Astăzi, sunt disponibile pe scară largă și sunt apreciate la nivel global de persoanele care caută mese sănătoase și ușor de preparat. Din punct de vedere nutrițional, supa de legume la conservă este scăzută în calorii, făcând-o o alegere excelentă pentru gestionarea greutății. Cu aproximativ 38 de calorii la 100 de grame, oferă un profil echilibrat de macronutrienți, inclusiv 1.1 grame de proteină, 7.6 grame de carbohidrați și doar 0.4 grame de grăsimi. Supa este, de asemenea, bogată în fibre dietetice, care promovează digestia și sațietatea, și conține diverse vitamine și minerale care susțin sănătatea generală. Acest fel de mâncare versatil poate fi savurat de unul singur sau ca bază pentru alte mese, făcându-l o adăugare valoroasă la o dietă echilibrată.
Supă de legume la conservă conține aproximativ 38 de calorii la 100 de grame, făcând-o o opțiune cu conținut scăzut de calorii pentru o masă rapidă.
Da, este o alegere sănătoasă datorită numărului scăzut de calorii, conținutului ridicat de fibre și abundenței de vitamine și minerale din legumele folosite.
Trebuie păstrată într-un loc răcoros și uscat, departe de lumina soarelui. Odată deschisă, se păstrează la frigider și se consumă în termen de 5-7 zile.
Consumul de supă de legume la conservă poate susține sănătatea digestivă, oferi hidratare și reprezenta o sursă convenabilă de nutrienți esențiali.
Se recomandă o porție de aproximativ 250 de grame, care poate fi consumată de 3-4 ori pe săptămână ca parte a unei diete echilibrate.
1 cană de Supă de legume la conservă (245 g) conține aproximativ 93 kcal – 2.7 g proteine, 18.6 g carbohidrați și 1 g grăsimi (calculat din valorile USDA la 100 g).
1 conservă de Supă de legume la conservă (525 g) conține aproximativ 200 kcal – 5.8 g proteine, 39.9 g carbohidrați și 2.1 g grăsimi (calculat din valorile USDA la 100 g).
1 individual container de Supă de legume la conservă (440 g) conține aproximativ 167 kcal – 4.8 g proteine, 33.4 g carbohidrați și 1.8 g grăsimi (calculat din valorile USDA la 100 g).